[email protected] > Telefon: 0506 559 89 80

Mamak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Ankara Selvi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Yalnızca dört eğitim programı üzerine uzmanlaşmış özel eğitim merkezlerimiz Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı , Dil ve Konuşma Terapisi Destek Eğitim Programları, Otizm Spektrum Destek Programı, İşitme Yetersizliği Destek Programlarına sahiptir.

M.E.B. Destekli Ücretsiz Eğitim ve Dil ve Konuşma Terapisi

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Ankara Mamak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi konuşma bozukluğu ve öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için MEB destekli ücretsiz disleksi eğitimi sağlayarak bu sorunların etkilerini en aza indirgemeye yardımcı oluyor. Her yaşta ve her çocukta görülebilen disleksinin etkilerinin giderilmesi için erken müdahale önem taşıdığı için merkezimizde uzman eğitmenler tarafından sunulan terapi ve eğitimler çocukların günlük yaşamlarına kolay bir şekilde devam etmelerini sağlıyor. Mamak disleksi eğitim merkezi tarafından sağlanan eğitimler ile birlikte disleksinin etkileri de en aza indirgeniyor. Bu sayede çocuklar hem günlük yaşamlarında hem de akademik yaşamlarında önemli bir kolaylık elde edebiliyor.

Sadece disleksi ve konuşma sorunları yaşayan çocuklara yönelik eğitimler veren merkezimiz bu sayede çocuk odaklı eğitim anlayışı ile birlikte en iyi sonuçların oluşmasna yol açıyor. Zekâdan bağımsız bir şekilde normal ve üstün zekâlı çocuklarda görülen, yaş farkı olmaksızın ortaya çıkacak disleksinin etkilerinin giderilmesi için özel eğitim aileler tarafından ihmal edilmemelidir. Özellikle erken teşhis ve uygulanacak özel eğitim yöntemleri ile disleksinin etkileri sorun yaratmayacak seviyeye taşındığı için Mamak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasında öne çıkan kurumumuz özel eğitimleri sağlıyor. Bu sayede öğrenme güçlüğü ve konuşma bozukluğuna yönelik belirtiler de çocuklar için bir sorun olmaktan çıkıyor. Uzman eğitmen kadrosu ile sağlanan çocuk merkezli eğitimler sayesinde günlük ve okul yaşamına yönelik önemli kazanımlar elde ediliyor.

Mamak Disleksi Merkezi

Ankara özel eğitim merkezleri arasında çocuk odaklı yaklaşımı ile öne çıkan kurumumuz sadece disleksi ve konuşma bozukluğu yaşayan çocuklara yönelik eğitim sağlamaktadır. Bu kapsamda çocuklar başka sorunları olan çocuklar ile karşı karşıya gelmedikleri gibi kurumumuz da daha özel bir alanda uzmanlaşarak disleksi ve konuşma bozukluğunun etkilerini daha başarılı bir şekilde gidermektedir.

Her çocukta küçük yaşlardan itibaren farklı etmenlere bağlı olarak görülebilecek öğrenme güçlüğü, erken müdahale edilmezse ilerleyen dönemlerde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle eğitim hayatında çocukların büyük zorluklar yaşamasına neden olabilen disleksinin etkilerinin en aza indirgenmesi için çağdaş ve çocuk merkezli eğitimlerin alınması gerekmektedir.

Ogrenme guclugu olarak da bilinen disleksi normal ya da üstün zekâlı çocuklarda görülebilen; okuma, yazma, kendini ifade etme, motor becerileri kullanma, bilişsel anlamda zorluk çekme gibi belirtiler ile kendisini gösteren bir durumdur. Özellikle bu durumlar günlük ve eğitim yaşamına doğrudan etki ettiği için disleksinin belirtileri aileler tarafından doğru olarak algılanarak hemen uygun özel eğitim yöntemlerinin alınması gerekir. Disleksi farklı nedenlerden kaynaklandığı için merkezimiz tarafından öncelikle doğru teşhis ve uygulama yapılmakta, daha sonra disleksinin seviyesine, çocuğun yaş ve mevcut durumuna göre bakılarak uzmanlar tarafından kendisine özel olarak hazırlanan disleksi eğitim programı takip edilmektedir.

Disleksi eğitimi başarısını kanıtlayan ve günlük yaşam için disleksiyi bir sorun olmaktan çıkaran bir eğitim yaklaşımıdır. Disleksiye sahip olan çocukların bu durumdan etkilenmemeleri ve günlük yaşam içinde de herhangi bir zorluk yaşamamaları için uygulanan özel eğitim bu sayede disleksiyi zorluk olmaktan çıkarmaktadır. Anne ve babaların disleksinin belirtilerini fark ettikleri ya da şüphe duydukları durumda hemen merkezimiz ile temas kurarak doğru teşhis sağlamaları da mümkündür. Bu sayede Mamak disleksi eğitim merkezi olarak kurumumuz disleksi durumuna yönelik en başından son aşamasına kadar sağladığı eğitimler ile birlikte büyük bir kolaylık sunuyor. Uzman eğitmen ve terapistler ile yürütülen disleksi özel eğitimi çocuk odaklı olarak sağlandığı için de her çocuğun eğitime en iyi şekilde karşılık vermesi de mümkün hale geliyor.

Disleksi Eğitiminin Alınması Neden Önemlidir?

Disleksi eğitimi almak disleksi sorunu yaşayan çocuklar için günlük ve okul yaşamlarına sorunsuz şekilde devam edebilmeleri için çok önemlidir. Anne ve babalar disleksi belirtileri gösteren çocukları için vakit kaybetmeden bu eğitimden yararlanmalıdır. Disleksi en hızlı şekilde kontrol altına alınmadığında ilerideki yaşlar için çok daha büyük sorunlar yaratmaktadır. Özellikle yetişkinlik döneminde disleksinin günlük yaşam üzerinde çok ağır sonuçları bulunur.

Ancak çocukken erken müdahale ve doğru eğitim yöntemleri ile birlikte disleksi kontrol altına alınır ve böylece kişinin sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi de olanaklı hale gelir. Disleksinin belirtileri anne ve babalar tarafından doğru şekilde saptanmıyorsa bu durumda merkezimiz tarafından yine yardım alınabilir. Disleksinin belirtileri olan okuma yazma güçlüğü, kendini ifade etmekte zorluk, sayısal ve motor becerilerde yavaşlık gibi durumlar her koşulda disleksiye işaret etmediği için disleksinin durumun tespit edilmesi uzmanlar tarafından yapılacak teşhis ile mümkün olacaktır.

Ankara disleksi merkezleri arasında sunmuş olduğu çocuk odaklı anlayış ile öne çıkan kurumuz sayesinde disleksinin etkileri en aza indirgeniyor ve böylece en erken olacak şekilde müdahale sağlanarak çocukların yaşamlarına sorunsuz devam etmeleri de mümkün oluyor. MEB destekli olarak sunulduğu için de eğitimler çocuklar ve aileler için daha büyük avantaj yaratmayı başarıyor.

Günlük yaşamın yanında okul yaşamında da önemli sorunları beraberinde getiren disleksiye yönelik sunulan eğitimler çocukların akademik başarısının da artmasına yol açacaktır. Ankara Mamak disleksi eğitim merkezi olarak kurumumuz çocukların bir bütün olarak disleksinin etkilerini en aza indirmelerini ve yaşamları için sorun yaratmayacak aşamaya gelmelerini sağlamaktadır. Çocukların rahatlıkla karşılık verecekleri eğitim süresi içerisinde aileler ile birlikte iletişim tam zamanlı olarak sağlandığı için çocuklarında yaşanan gelişmelerden de aileler sorunsuz bir şekilde haberdar olabiliyor.

Mamak Dil ve Konuşma Merkezi

Ankara Mamak dil ve konuşma merkezi olarak da hizmetlerine devam eden kurumumuz disleksiye bağlı ya da bunun dışında gelişen konuşma bozukluklarına yönelik de terapileri içeriyor. Mamak çocuk dil terapisti olan uzmanlarımız tarafından verilen terapiler ile birlikte konuşma bozukluğu yaşayan çocukların bu durumdan kurtulmaları ya da etkilerinin hissedilmeyeceği bir aşamaya gelmeleri mümkün oluyor. Konuşma akıcılığında sorun, geç konuşma, konuşma sırasında takılma, sözcükleri yanlış anlamda kullanma, sözcükleri yanlış telaffuz etme, cümle kurarken hatalı ifade etme gibi belirtiler olarak görülen konuşma bozukluğunun da tıpkı disleksi gibi erken teşhis ve müdahale ile etkileri azaltılmaktadır.

Günlük ve eğitim yaşamı için çok önemli olan dil ve konuşma becerilerinin erken terapi edilmediği durumlarda çocuklar sosyal açıdan olduğu gibi psikolojik açıdan da büyük zarar görecekleri için merkezimiz tarafından sağlanan terapiler çocukların yaşamları için çok büyük bir destek sunuyor.

Mamak Dil ve Konuşma Terapisti

Ankara Mamak dil terapisi almak isteyen çocuklara yönelik terapi veren kurumumuzda alanında uzman terapistler tarafından çocuk merkezli olarak terapiler sağlanıyor. Bu sayede her çocuğun dil sorunlarına yönelik olarak belirlenmiş terapilere çocuklar da diğer yaklaşımlara göre çok daha olumlu ve istekli şekilde yaklaşmayı başarıyor. MEB destekli ücretsiz disleksi ve konuşma eğitimleri ile birlikte hem çocuklar hem de veliler mutlu olurken, sürecin başından sonuna kadar kurumumuz yanlarında olmayı başarıyor. Tüm veriler, sürece dair detaylar ve yapılanlar aileler ile açık şekilde paylaşılarak süreç hakkında yeterli bilgi sahibi olmaları da sağlanıyor.

Mamak Otizm Merkezi

Mamak Otizm Spektrum Bozukluğu Merkezi Atipik Otizm, Asperger Sendromu ve Çocukluk Otizmi gibi yaygın gelişimsel güçlüklere sahip çocuklarımıza özel eğitim hizmeti vermektedir. Otizmli bireylerde erken tanı (tercihen üç yaştan önce) konulması bireylerin gereksinimlerinin önceden belirlenip değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda otizm belirtileri farklı derece ve şekilde kendini göstermektedir. Otizm testi değerlendirmesi sonucunda otizm tanısı konulan her birey mutlaka özel eğitimle desteklenmelidir. Otizm tam olarak ortadan kaldırılamaz yaşam boyu özel eğitimle desteklenir. Mamak otizm merkezlerinde otizmli çocuklara yönelik uygulanan terapi yöntemleriyle otizm belirtilerinde olumlu yönde ilerleme gözlenmiştir.

Otizmli tanısı konulan çocuklarımızı Meb destekli ücretsiz eğitim programı kapsamında dil ve konuşma güçlüğü, atipik otizm, asperger sendromu ve çocukluk otizmi gibi alanlarda yaşadıkları zorlukları anlamaya ve onları her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Otizm spektrum bozukluğu tanısı konulan çocuklarımızın okul öncesi ve okul döneminde ihtiyaçlarına yönelik bireysel eğitim programı oluşturarak çocuklarımızın iletişim becerilerini, sosyal becerilerini, öz bakım becerilerini, akademik eğitimi gibi birçok alanda desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Özel eğitime ne kadar erken başlanırsa normal gelişim gösteren çocuklara göre daha az farklılık gösterir. Otizmli çocukların akranlarıyla arasında önemli bir fark kalmamaktadır.

Mamak Otizm merkezi Özel Eğitim Programları kapsamında aba terapi, oyun terapisi ve ergoterapi seansları düzenlenmektedir.

Aba Terapi: Otizmli çocukların istenmeyen davranışlarının azaltılmasında öncelikli olarak davranış anı, öncesi ve sonrası olayları gözlemleyerek davranışı tetikleyen durumları analiz ederek ortadan kaldırmaya veya alternatif yöntemler sunmaya yönelik seanslar düzenler. Aba terapi yönteminde uygulanan çeşitli teknikler bireye göre belirlenip uygulanmaktadır. Ankara Aba Terapi merkezimizde otizm spektrum bozukluğu alanında uzman sertifikalı psikologlar yer almaktadır.

Oyun Terapisi: Her çocuk gibi otizmli bireylerde kendine özgüdür. Otizmli çocukların kendilerini ifade etmesi, sosyal iletişimi, oyun becerileri, taklit becerileri vb. alanda gelişimi desteklenmektedir. Oyun terapisi uygulama yetkisine sahip sertifikalı psikologlarımızla seanslar yapılmaktadır.  

Ergoterapi: Otizmli bireyler dış uyaranlara karşı tepkisiz veya aşırı tepki de bulunabilirler. Özel eğitim merkezimizde ergoterapistlerimiz otizmli bireylerimizin ince ve kaba motor gelişimi, duyusal uyaranlara karşı tepki, tekrarlayan yineleyici davranışlar gibi alanlarda zorluk yaşayan çocuklarımızı destekler.

Mamak İşitme Merkezi

Mamak İşitme Engelliler Rehabilitasyon Merkezimiz, doğum öncesi, doğum anı veya doğum sonrası oluşan işitme kaybına bağlı konuşma ve öğrenme güçlüğü alanlarında zorluk yaşayan çocuklarımızı okul hayatına hazırlama, duygusal ve sosyal becerileri geliştirmeye ve öz bakım becerilerini kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Her özel eğitimde olduğu gibi işitme yetersizliğinde de erken tanı konulması bireylerin akranlarına yakın gelişim göstermesine destek olmaktadır. İşitme testi sonucunda tanı konulan her bireyin Ram’in oluşturduğu bireysel eğitim planını baz alınarak öğrencilere yönelik eğitim verilmektedir. İşitme kaybı tanısı konulan bireyler, Meb destekli ücretsiz eğitim programından raporlarıyla faydalanabilirler . Eğitim süreci sonunda işitme kaybı olan bireylerin gelişimini gözlemlemek için eğitsel değerlendirmeye tabi tutulur.

Okul öncesi eğitim programı işitme kayıplı çocukların gündelik hayattaki bazı temel davranışları kazandırılması ve çocukların kaynaştırma yöntemiyle akranlarıyla birlikte eğitim almalarını sağlamaktadır. Kaynaştırma yöntemiyle işitme kaybı olan çocuklar akranlarının dudaklarını okuma ve anlama ,ses eğitimi çalışmalarıyla çocuğun gelişime katkı sağlamaktadır. Tek bir duyuya bağlı kalmadan birden fazla becerinin hedeflenmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Meb tarafından uygulanan bu yöntem özel eğitim desteğiyle birlikte yürütüldüğünde bireylerin gelişiminde daha fazla ilerleme gözlenmiştir. Özel eğitim merkezimiz özel ihtiyaç sahibi çocuklarımızın her zaman yanında olmaktadır.

Mamak İşitme Merkezimiz, dil ve konuşma güçlüğü, özel öğrenme güçlüğü, oyun terapi ve ergoterapi alanlarında hizmet vermektedir.  Alanında uzman eğitim kadrosuyla odyologlar, Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri, ergoterapistler, çocuk psikologları, uzman öğreticiler yer almaktadır.

Odyologlarımız işitme yetersizliği olan çocuklarımıza işitme cihazı ve dil kazanımı alanında eğitim vermektedir. İşitme yetersizliğine sahip olan çocukların ailelerinin nasıl davranması gerektiği, neler yapabileceği yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Dil kazanımı alanında oldukça büyük bir öneme sahip dil ve konuşma terapistlerimizde seanslar düzenlemektedir. Dil ve konuşma terapisti her özel eğitim merkezinde yoktur. Özel eğitim merkezimizde Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri çalışmaktadır.

Mamak İşitme Merkezimizde, İşitme Engelli bireylerimizin sınıf ortamının bireye uygun hale getirilmesine, sınıfların yalıtımına, uygun materyallerin kullanımına ve bireylerin işitme cihazı kullanmasına dikkat edilmektedir. Ankara Meb destekli ücretsiz eğitim sayesinde işitme kaybı sonrası yaşanılan zorlukları Mamak İşitme merkezimize başvurarak çözülmesini sağlayabilirsiniz. Özel işitme eğitim programıyla  oyun terapisi, ergoterapi alanlarında uzman kadrosuyla merkezimiz sizlere yardımcı olmaktadır.

Google Kayıtlı Veli Yorumlarımız

Çocuklarımız Kendini Geliştirebilsin Diye Canla Başla Çalışırız
 • Pandeminden kaynaklı hiç bir kuruma göndermek istemiyordum kızımı, şuan selvi özel eğitimdeyim, kurumun çok temiz ve hijjenik oluşu, bütün pamdemi kurallarına uygun şekilde hareket edilişi beni çok memnun etti, ilgi ve alakanızdan çok memnun kaldım. 🙏

  Ferdi Zöngür
  Veli
 • Çok memnun kaldım, bir çok okul değiştirdim lakin burası muntazam ve çalışanlar çok kaliteli, güler yüzlü samimi. Gözüm arkada kalmıyor 👌🏻

  Hatice Kübra Bal
  Veli
 • Verdiğiniz eğitimden çok memnun kaldım oğlumda bayağı gelişmeler oldu dil konusunda öğretmenlerimizde alanlarinda çok başarılı özellikle Sıla hanım,Büşra hanim ve Mücahit beye verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ederim.

  Nurgul KIZILYAR
  Veli

M.E.B destekli ya da ücretli plan ile hizmet veriyoruz.

M.E.B. Destekli
Ücretli Plan

Özel Öğrenme Güçlüğü

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Ücretsiz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artükilasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

Ücretsiz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Özel Öğrenme Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Disleksi
 • Diskalkuli
 • Disgrafi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

İletişim Kurunuz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

İletişim Kurun

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

İletişime Geçelim

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara