Ankara Disleksi Merkezi

Ankara Selvi Özel Eğitim Merkezleri

Özel Eğitim Merkezlerimiz Dil ve Konuşma Güçlükleri ve Özel Öğrenme Güçlükleri üzerine uzmanlaşmıştır.

Ankara Disleksi Merkezimiz disleksi, diskalkuli ve disgrafi gibi özel öğrenme güçlüğüne sahip çocuklar için özel eğitim hizmeti vermektedir. Disleksi destek eğitim merkezimiz M.E.B.’e bağlı ve disleksi destek eğitiminde uzmanlaşmış özel eğitim öğretmenlerine sahiptir. Ankara’da birden fazla şubesiyle pek çok bölgeye ücretsiz servis hizmeti sunan disleksi merkezlerimizden değerlendirme talep edebilir karşılaştığınız problemler için bizleri arayabilirsiniz.

Disleksi Nedir?

Okuma, yazma ve heceleme ile ilgili sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme güçlüğüdür. Disleksi özellikle okuma ve yazma gibi öğrenme için kullanılan belirli becerilerde sorunlara neden olur. Disleksiye sahip çocuklar zeka geriliğine sahip değildirler, aksine normal veya üstün zekalı çocuklarda görüldüğü için bu güçlükler özel öğrenme güçlüğü olarak isimlendirilmiştir.

Önerilen Yazı : Disleksi

Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özel öğrenme güçlüğü aslında disleksi, diskalkuli ve disgrafi gibi ifadeleri kapsamaktadır. Özel öğrenme güçlüne sahip çocuklar türkçe, matematik ve yazma gibi güçlüklerle karşılaşırlar. Diskalkuli; matematik öğrenme güçlüğü, Disgrafi; yazma güçlüğü ve Disleksi; okuma güçlüğü olarak sınıflandırılmıştır.

Önerilen Yazı :  Özel Öğrenme Güçlüğü

Disleksi Testi

Disleksi, okuma becerilerini etkileyen bir öğrenme bozukluğudur. En yaygın öğrenme güçlüklerinden biridir ve sıklıkla dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) gibi diğer durumlarla birlikte ortaya çıkar. Disleksiyi tespit edebilecek paket bir disleksi testinden söz edilemez.

Genellikle çocuğun okula başlamasıyla farkedilmesi sebebiyle bu süreç içinde çocuğun yaşadığı güçlükleri anlamaya çalışarak disleksi teşhisi için bir psikiyatra gitmek yapılacak en doğru şey olacaktır. Disleksi üzerine deneyimli özel eğitim öğretmenleri de disleksiye sahip çocuklar için fikir sahibidirler.

Özel eğitim disleksi merkezlerimiz talep edilmesi durumunda ücretsiz disleksi değerlendirme hizmeti vermektedir. Bu değerlendirme teşhis amacı taşımadığı gibi resmi niteliğe de sahip değildir, yalnızca disleksi hakkında fikir vermek amaçlıdır.

Disleksi Eğitimi

Disleksi için paket bir eğitimden söz edilemez. Fakat disleksiye sahip çocuklar matematik, okuma ve yazma alanlarında güçlük yaşadığı için ekstra akademik desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu destek çocuğun okul başarısını desteklemek için verilecek ek eğitimdir.

Her çocuk özeldir ve kendine özgü güçlü ve zayıf becerilere sahiptir. Bu sebeple disleksi için verilecek akademik eğitim çocuğun güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek, çocuğa özel olarak hazırlanmış bireyselleştirilmiş eğitim programıyla olmalıdır. Her çocuk için özel olarak hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programı, M.E.B.’in belirlediği yönergelere uygun hazırlanmalı ve özel eğitim öğretmenleriyle uygulanmalıdır.

Disleksi Hastalığı

Disleksi özel bir öğrenme güçlüğü olması sebebiyle “disleksi hastalığı” doğru bir ifade değildir. Disleksinin görme sorunlardan kaynaklanmadığını, motivasyon veya zeka ile ilgili olmadığını unutmamak önemlidir. Disleksi okumayı ve yazmayı güçleştiren farklı bir organizasyona sahip bir beynin sonucudur.

Disleksi Tedavisi

Disleksi için geçerli bir “tedavi” yönteminden bahsetmek doğru değildir. Disleksi yaşam boyu süren bir güçlüktür ve genellikle temel okuma becerilerinden daha fazlasını etkiler. Disleksi, özünde dille ilgili beyin temelli bir sorundur. Disleksiye sahip çocuklar tipik olarak okurken sorun yaşarlar ve kelimeleri çözmekte zorlanırlar.

Disleksi Raporu Nedir?

Özgül öğrenme güçlüğü raporu olarak da bilinen disleksi raporu disleksisi bulunan çocuğun özel eğitim hizmetlerinden faydalanması, eğitim hayatında karşılaşabileceği zorlukların ortadan kaldırılması ve okul hayatında çocuğun içinde bulunduğu duruma özgü ayrıcalıkların tanınabilmesi için düzenlenen eğitim rapordur.

Disleksi Çözger Danışmanlığı

ÇÖZGER olarak bilinen Çocuklar için özel gereksinim raporu, öğrencinin disleksi yani özel öğrenme güçlüğü eğitiminden ücretsiz olarak yararlanması için düzenlenen rapordur. Özel eğitim için ÇÖZGER alındıktan sonra Rehberlik ve Araştırma Merkezi çocuğun tanı ve disleksi eğitimi içeriğini ayrıntılandırarak öğrencinin bireysel eğitim planını düzenler.

ÇÖZGER, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerce yapılan belirli testler sonucu verilmektedir. Ankara Selvi Disleksi Merkezi olarak özgül öğrenme güçlüğü ve disleksi için ÇÖZGER ve RAM sürecinde danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Danışmanlık hizmetimiz ücretsiz olup değerlendirme, rehberlik, ulaşım ve belge takibini kapsamaktadır.

Disleksi Raporu Nasıl Alınır?

Disleksi tanısı bulunan çocukların birebir olarak özel eğitim hizmetinden faydalanması hayatları boyunca elde edecekleri akademik başarının iyileştirilebilmesi açısından gereklidir. Disleksisi bulunabileceğinden şüphelenilen çocuklar için uzman öğreticilerimiz ve özel eğitim öğretmenlerimiz ile eğitim ve değerlendirme hizmeti vermekteyiz.

Kurumumuzda yapılan değerlendirme sonucunda çocuğun bireysel eğitime ihtiyacı olduğu şeklinde aile ve uzman görüşü oluşursa ailenin özel eğitim hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilmesi adına ÇÖZGER takip süreci başlatılabilir. Uzman görüşü değerlendirme şeklinde olup resmi nitelik taşımaz. Kurum olarak Değerlendirme ve ÇÖZGER randevu, evrak ve ulaşım gibi takip aşamalarında aile ve öğrencinin yanında oluyor ve danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. 

Disleksi için ÇÖZGER belgesinin ardından,ücretsiz özel eğitime başlamanın son aşaması olan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Raporu süreci başlar. RAM tarafından düzenlenen bu belge, çocuğun disleksi eğitimi sürecinde hangi kazanımları elde etmesi gerektiği üzerine bir eğitim planı yani Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) içeriğini kapsar. Öğrenci, RAM tarafından düzenlenen bireyselleştirilmiş eğitim planından sonra merkezlerimizde Milli Eğitim Bakanlığı destekli ücretsiz eğitimden faydalanabilir. 

Ankara Disleksi Özel Eğitim Merkezi

Ankara’da hizmet veren özel eğitim merkezlerimiz özel öğrenme güçlüğü ve dil ve konuşma destek eğitim programları kapsamında, disleksi ve dil konuşma güçlüğü yaşayan çocuklar üzerine uzmanlaşmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz M.E.B. destekli ücretsiz eğitim vermektedir.  

Disleksi Eğitimi Veren Okullar Ankara

Bugünkü şartlarda disleksiye sahip çocuklar için destek eğitim veren “ilkokul-ortaokul-lise” gibi özel okullar yoktur. Bunun yerine disleksiye sahip çocuklar okul başarısı için özel eğitim merkezlerine yönlendirilmelidir.

Disleksi Eğitimi Veren Kurumlar Ankara

Özel eğitim merkezleri disleksi eğitimi veren kurumların başında gelmektedir. M.E.B.’e bağlı çalışması gereken özel eğitim merkezleri disleksi dahil pek çok farklı programdan özel eğitim hizmeti vermektedir. Özel eğitim merkezlerinin haricinde M.E.B.’den bağımsız çalışan merdiven altı eğitim merkezlerine dikkat edilmesi önemli bir husustur.

M.E.B destekli ya da ücretli plan ile hizmet veriyoruz.

M.E.B. Destekli
Ücretli Plan

Özel Öğrenme Güçlüğü

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Disleksi
 • Diskalkuli
 • Disgrafi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Ücretsiz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artükilasyon Bozukluğu
 • Afazi

Hemen Ara

Özel Öğrenme Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Disleksi
 • Diskalkuli
 • Disgrafi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Afazi

Hemen Ara

Bilgi Talep Et

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için sizi arayabiliriz.

Bizimle İletişim Kurun

Sizi en yakın zamanda arayalım!
Hemen Ara