[email protected] > Telefon: 0506 559 89 80

Etimesgut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Ankara Selvi Özel Eğitim

Yalnızca dört eğitim programı üzerine uzmanlaşmış özel eğitim merkezlerimiz Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı , Dil ve Konuşma Terapisi Destek Eğitim Programları, Otizm Spektrum Destek Programı, İşitme Yetersizliği Destek Programlarına sahiptir.

M.E.B. Destekli Ücretsiz Eğitim ve Dil ve Konuşma Terapisi

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Etimesgut özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi özel eğitim alması gereken çocuklar için deneyimli eğitmen ve terapist kadrosu ile hizmet sunuyor. MEB destekli olması nedeniyle ücretsiz olarak sunulan özel öğrenme güçlüğü destek eğitim programı kapsamında ücretsiz dil ve konuşma terapileri çocuklar için sağlanıyor. Kurumumuz özel öğrenme ve dil konuşma güçlüğüne yönelik sadece hizmet sunduğundan disleksi sorunlarının giderilmesi için özel bir avantaj oluşuyor.

Çocuklarda farklı nedenlerden ötürü görülen dil ve konuşma güçlüğü ile öğrenme güçlüğü sorunlarına yönelik Etimesgut özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasından öne çıkan merkezimiz çağdaş, çocuk odaklı ve sağlıklı sonuçlar sunuyor. Çeşitli nedenlerden ötürü yaşıtları açısından eğitim ve öğrenme açısından farklılık gösteren çocuklara yönelik sunulan terapi hizmetleri ile çocuklar bu durumdan kurtulabiliyor. Etimesgut özel eğitim merkezleri açısından istenilen eğitim seviyesinin en iyi şekilde alınmasını sağlayan merkezimiz yeni bir anlayış ile hizmet veriyor.

Etimesgut Disleksi Merkezi

Etimesgut disleksi eğitim merkezi öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara yönelik sunulan hizmetleri sunuyor. Disleksi olarak adlandırılan durumda çocuklar üstün veya normal zekalı olmalarına rağmen dinleme, okuma yazma, kendini ifade etme ve analitik düşüncede yaşıtlara kıyasla geride kalmasıdır. Bu durum ise Etimesgut disleksi rehabilitasyon merkezi tarafından sunulan özel eğitim yöntemleri ile birlikte geride kalıyor

Disleksi türleri kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır;

 1. Okuma sorunu için disleksi,
 2. Yazma sorunu için disgrafi,
 3. Matematik gibi alanlarda analitik sorunlar yaşayanlar için diskalkuli olarak durum adlandırılmaktadır.

Ancak hepsi bir bütün olarak disleksi merkezi tarafından değerlendirilerek terapiler sonucunda tedavileri sağlanmaktadır. Bu sorunlar çocuğun doğumu ile meydana gelmektedir ve yaşam boyu sürecek özellikler gösterir. Bu yüzden erken yaşlarda teşhis koymak ve disleksi özel eğitim almak çocuklar için çok önemlidir.

İlkokul seviyesine gelmiş olan çocuklarda genel olarak şu disleksi belirtileri görülür;

 1. Rakamların karıştırılması,
 2. Sağ ve sol ayrımı yapmakta zorlanma,
 3. Dil öğrenme becerilerinde yavaşlık,
 4. Zayıf bilişsel beceriler,
 5. Nesne konumlarının hatırlanmasında güçlük.

Disleksi pek çok kişinin başına gelen ve doğru eğitim yöntemleri ile aşılan bir durumdur. Bu yüzden Etimesgut disleksi özel eğitim merkezleri arasından terapi ve eğitim programları ile öne çıkan merkezimiz sayesinde disleksi eğitimi ve dil konuşma terapisi mümkün olmaktadır.

Velilerin bu konuda bilmeleri gereken bir diğer önemli konu da disleksinin zeka ile ilgili olmadığıdır. Çocuklarda her ne kadar zihinsel açıdan ileri düzeyde olsalar bile disleksi sorunu yaşayabilirler. Bu yüzden disleksi bir hastalık değil, öğrenme açısından güçlük çekmek olarak tanımlanmaktadır. Disleksi tedavi merkezleri için öne merkezimiz uzman terapist ve eğitmen kadrosu ile birlikte disleksiye yönelik en iyi bireysel eğitim çözümleri sunarak bu bozukluğun engellenmesini sağlıyor.

Disleksi ve Okulda Yaşanan Sorunlar Neler?

Disleksi ya da ogrenme guclugu tedavisi özel eğitim yöntemleri ile desteklenmediğinde çocukların akademik yaşamlarında çeşitli sorunlar görülecektir. Okul yaşamında güçlük yaşanmasına neden olacak bu durumlar, eğitim hayatını doğrudan etkileyecektir. Öğrenme güçlüğü şu sorunlara yol açar;

 1. Okuma hızı ve anlama becerisinde yaşıtlara göre geride kalma. Harflerin ve harflerin ses uyumları açısından öğrenme güçlüğü yaşamak.
 2. El yazısının okunmayacak kadar karmaşık olması, birbirine benzeyen harfleri karıştırmak, heceleri bölerek yazmak.
 3. Dört işlem başta olmak üzere analitik becerilerde geri kalmak.
 4. Herhangi bir konuda hazırlık yaparken güçlük yaşamak, organize olma konusunda sorunlar yaşamak.
 5. Duygu ve düşüncelerin aktarılmasında güçlük çekme sorunları görülmektedir.

Etimesgut disleksi eğitim bu sorunların giderilmesi ve öğrenme güçlüğünün ortadan kalkması için özel eğitim yöntemleri ile çocukların büyük ilerleme kaydetmesine yardımcı oluyor. Uzman eğitmen ve terapistler ile birlikte MEB onaylı yaklaşımlar sayesinde disleksi sorunları ortadan kalkıyor. Ankara Etimesgut disleksi merkezi olarak kinestik algı, görsel algı, işitsel ve dokunma becerilerin gelişmesi, ardışık yeteneklerin artması, motor becerilerin gelişmesi gibi hedefleri sunuyoruz.

Etimesgut Dil ve Konuşma Merkezi

Etimesgut çocuk dil terapisti öncelikli olarak dil ve konuşma bozukluklarını, iletişim bozukluklarını ve sosyal etkileşim alanında yaşanan sorunların giderilmesi için hizmet veriyor. Dil terapisti, danışma ve terapistlik merkezi ile birlikte dil ve konuşma bozukluklarının giderilmesine yönelik özel eğitim yöntemlerini içermektedir.

Çocukların gelişiminde farklı nedenlere bağlı olarak dil ve konuşma sorunları meydana gelebilir. Bu tür sorunların dil ve konuşma bozukluğu özel eğitim programı kapsamında giderilmesi gerekir. Başlıca oluşan sorunlar;

   1. Kekemelik; genelde 3 – 4 yaş aralığında ortaya çıkar ve akıcı şekilde konuşmayı engeller.
   2. Sesletim; dil ve konuşma gelişimi ile beraber çocukların ilk dönemlerinde bazı sesleri üretememeleridir. Bu durum telaffuzda sorun yaratır.
   3. Gecikmiş dil ve konuşma; dil ve konuşma becerilerinin kullanımında yaşıtlarına göre geride kalmak anlamı taşır. Gecikmiş konuşma terapisi ile bu durum önlenmektedir.
   4. Nörolojik dil ve konuşma sorunları; nörolojik anlamda meydana gelen afazi, dizarti ve apraksi gibi sorunlara yönelik eğitimleri içermektedir.

Etimesgut Dil ve Konuşma Terapisti

Etimesgut dil terapisi dil ve konuşma bozukluğu olan çocuklara yönelik özel eğitim yöntemleri ile uygulanan terapileri içermektedir. Farklı seviyelerde konuşma veya iletişim sorunları olan çocuklara yönelik terapi de bu alanda uzman olan terapistler tarafından verilmektedir.

Etimesgut dil terapisti fiyatları merkezimizde sunulan MEB destekli ücretsiz eğitim sayesinde aileler için sorun oluşturmuyor. Disleksi ve konuşma için değerlendirme sunulması, danışmanlık yapılması, evrak takibi ve servis hizmetleri ücretsiz şekilde sağlanıyor. Ankara ücretsiz disleksi eğitimi sayesinde aileler kolay bir şekilde eğitim programlarından yararlanabiliyorlar.

Etimesgut dil ve konuşma terapisi merkezleri arasında öne çıkan merkezimizde terapi sürecinde şu aşamalara dikkat edilir;

 1. Tedavi öncesinde öncelikle çocuğun mevcut bozukluğu tespit edilir.
 2. Bozukluğun altında oluşan sorunlar tespit edilir.
 3. Tedavinin sağlanması için uygun program yöntemi hazırlanır.
 4. Süreç kapsamında doktor, terapist, öğretmen ve aile arasında etkili bir iletişim kurulur.
 5. Konuşma bozukluğu terapisti tarafından kişiye özel olarak hazırlanan terapi seansları düzenlenir.
 6. Tedavi sürecindeki gelişim gözlenir.
 7. Bütünlüklü bir değerlendirme kapsamında çocuklardaki dil ve konuşma bozuklukları giderilir.

Devlet hastanesi konuşma terapisti yerine özel eğitim kurumundan konuşma terapisi almak birebir ilgilenme ve çocuklara özel olarak programların uygulanması için çok önemlidir. Konuşma bozuklukları uzmanı soruna yönelik en uygun olacak çözümleri sunarak, söz konusu sorunların giderilmesini hedeflemektedir.

Özel öğrenme güçlükleri ile ilgilenmekte olan uzmanlar özel eğitim alanında ihtisas yapmış olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda psikologlar da disleksi yaşayan çocuklara rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini sunmaktadır. Terapistler ise dil ve konuşma terapisi veriyorlar. Bu sayede çocuklar için bütünlüklü, birbirini destekleyen disleksi eğitimi verilirken, çağdaş ve günümüz koşullarına en uygun olan eğitimleri almaları mümkün oluyor.

Etimesgut ilçesini kapsayacak şekilde hizmet veren eğitim kurumunuz MEB destekli, alanında uzman eğitmen ve terapist kadrosu ile birlikte özel eğitim ihtiyaçlarını çağdaş yöntemler ile sonuç odaklı şekilde karşılıyor. Disleksi kesin bir şekilde tedavi edilmeyen ancak kontrol altına alınabilen bir durum olduğundan ücretsiz disleksi eğitiminden yararlanarak çocuklarınız için öğrenim ve dil güçlüklerini en az düzeye indirmelerini sağlayabilir, disleksi engel grubuna uygun olan özel eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Etimesgut Otizm Merkezi

Etimesgut Otizm Spektrum Bozukluğu Merkezi Atipik Otizm, Asperger Sendromu ve Çocukluk Otizmi gibi yaygın gelişimsel güçlüklere sahip çocuklarımıza özel eğitim hizmeti vermektedir. Otizmli bireylerde erken tanı (tercihen üç yaştan önce) konulması bireylerin gereksinimlerinin önceden belirlenip değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda otizm belirtileri farklı derece ve şekilde kendini göstermektedir. Otizm testi değerlendirmesi sonucunda otizm tanısı konulan her birey mutlaka özel eğitimle desteklenmelidir. Otizm tam olarak ortadan kaldırılamaz yaşam boyu özel eğitimle desteklenir. Etimesgut otizm merkezlerinde otizmli çocuklara yönelik uygulanan terapi yöntemleriyle otizm belirtilerinde olumlu yönde ilerleme gözlenmiştir.

Otizmli tanısı konulan çocuklarımızı Meb destekli ücretsiz eğitim programı kapsamında dil ve konuşma güçlüğü, atipik otizm, asperger sendromu ve çocukluk otizmi gibi alanlarda yaşadıkları zorlukları anlamaya ve onları her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Otizm spektrum bozukluğu tanısı konulan çocuklarımızın okul öncesi ve okul döneminde ihtiyaçlarına yönelik bireysel eğitim programı oluşturarak çocuklarımızın iletişim becerilerini, sosyal becerilerini, öz bakım becerilerini, akademik eğitimi gibi birçok alanda desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Özel eğitime ne kadar erken başlanırsa normal gelişim gösteren çocuklara göre daha az farklılık gösterir. Otizmli çocukların akranlarıyla arasında önemli bir fark kalmamaktadır.

Etimesgut Otizm merkezi Özel Eğitim Programları kapsamında aba terapi, oyun terapisi ve ergoterapi seansları düzenlenmektedir.

Aba Terapi: Otizmli çocukların istenmeyen davranışlarının azaltılmasında öncelikli olarak davranış anı, öncesi ve sonrası olayları gözlemleyerek davranışı tetikleyen durumları analiz ederek ortadan kaldırmaya veya alternatif yöntemler sunmaya yönelik seanslar düzenler. Aba terapi yönteminde uygulanan çeşitli teknikler bireye göre belirlenip uygulanmaktadır. Ankara Aba Terapi merkezimizde otizm spektrum bozukluğu alanında uzman sertifikalı psikologlar yer almaktadır.

Oyun Terapisi: Her çocuk gibi otizmli bireylerde kendine özgüdür. Otizmli çocukların kendilerini ifade etmesi, sosyal iletişimi, oyun becerileri, taklit becerileri vb. alanda gelişimi desteklenmektedir. Oyun terapisi uygulama yetkisine sahip sertifikalı psikologlarımızla seanslar yapılmaktadır.  

Ergoterapi: Otizmli bireyler dış uyaranlara karşı tepkisiz veya aşırı tepki de bulunabilirler. Özel eğitim merkezimizde ergoterapistlerimiz otizmli bireylerimizin ince ve kaba motor gelişimi, duyusal uyaranlara karşı tepki, tekrarlayan yineleyici davranışlar gibi alanlarda zorluk yaşayan çocuklarımızı destekler.

 

Etimesgut İşitme Merkezi

Etimesgut İşitme Engelliler Rehabilitasyon Merkezimiz, doğum öncesi, doğum anı veya doğum sonrası oluşan işitme kaybına bağlı konuşma ve öğrenme güçlüğü alanlarında zorluk yaşayan çocuklarımızı okul hayatına hazırlama, duygusal ve sosyal becerileri geliştirmeye ve öz bakım becerilerini kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Her özel eğitimde olduğu gibi işitme yetersizliğinde de erken tanı konulması bireylerin akranlarına yakın gelişim göstermesine destek olmaktadır. İşitme testi sonucunda tanı konulan her bireyin Ram’in oluşturduğu bireysel eğitim planını baz alınarak öğrencilere yönelik eğitim verilmektedir. İşitme kaybı tanısı konulan bireyler, Meb destekli ücretsiz eğitim programından raporlarıyla faydalanabilirler . Eğitim süreci sonunda işitme kaybı olan bireylerin gelişimini gözlemlemek için eğitsel değerlendirmeye tabi tutulur.

Okul öncesi eğitim programı işitme kayıplı çocukların gündelik hayattaki bazı temel davranışları kazandırılması ve çocukların kaynaştırma yöntemiyle akranlarıyla birlikte eğitim almalarını sağlamaktadır. Kaynaştırma yöntemiyle işitme kaybı olan çocuklar akranlarının dudaklarını okuma ve anlama ,ses eğitimi çalışmalarıyla çocuğun gelişime katkı sağlamaktadır. Tek bir duyuya bağlı kalmadan birden fazla becerinin hedeflenmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Meb tarafından uygulanan bu yöntem özel eğitim desteğiyle birlikte yürütüldüğünde bireylerin gelişiminde daha fazla ilerleme gözlenmiştir. Özel eğitim merkezimiz özel ihtiyaç sahibi çocuklarımızın her zaman yanında olmaktadır.

Etimesgut İşitme Merkezimiz, dil ve konuşma güçlüğü, özel öğrenme güçlüğü, oyun terapi ve ergoterapi alanlarında hizmet vermektedir.  Alanında uzman eğitim kadrosuyla odyologlar, Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri, ergoterapistler, çocuk psikologları, uzman öğreticiler yer almaktadır.

Odyologlarımız işitme yetersizliği olan çocuklarımıza işitme cihazı ve dil kazanımı alanında eğitim vermektedir. İşitme yetersizliğine sahip olan çocukların ailelerinin nasıl davranması gerektiği, neler yapabileceği yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Dil kazanımı alanında oldukça büyük bir öneme sahip dil ve konuşma terapistlerimizde seanslar düzenlemektedir. Dil ve konuşma terapisti her özel eğitim merkezinde yoktur. Özel eğitim merkezimizde Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri çalışmaktadır.

Etimesgut İşitme Merkezimizde, İşitme Engelli bireylerimizin sınıf ortamının bireye uygun hale getirilmesine, sınıfların yalıtımına, uygun materyallerin kullanımına ve bireylerin işitme cihazı kullanmasına dikkat edilmektedir. Ankara Meb destekli ücretsiz eğitim sayesinde işitme kaybı sonrası yaşanılan zorlukları Etimesgut İşitme merkezimize başvurarak çözülmesini sağlayabilirsiniz. Özel işitme eğitim programıyla  oyun terapisi, ergoterapi alanlarında uzman kadrosuyla merkezimiz sizlere yardımcı olmaktadır.

M.E.B destekli ya da ücretli plan ile hizmet veriyoruz.

M.E.B. Destekli
Ücretli Plan

Özel Öğrenme Güçlüğü

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Ücretsiz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artükilasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

Ücretsiz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Özel Öğrenme Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Disleksi
 • Diskalkuli
 • Disgrafi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

İletişim Kurunuz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

İletişim Kurun

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Google Kayıtlı Veli Yorumlarımız

Çocuklarımız Kendini Geliştirebilsin Diye Canla Başla Çalışırız
 • Pandeminden kaynaklı hiç bir kuruma göndermek istemiyordum kızımı, şuan selvi özel eğitimdeyim, kurumun çok temiz ve hijjenik oluşu, bütün pamdemi kurallarına uygun şekilde hareket edilişi beni çok memnun etti, ilgi ve alakanızdan çok memnun kaldım. 🙏

  Ferdi Zöngür
  Veli
 • Çok memnun kaldım, bir çok okul değiştirdim lakin burası muntazam ve çalışanlar çok kaliteli, güler yüzlü samimi. Gözüm arkada kalmıyor 👌🏻

  Hatice Kübra Bal
  Veli
 • Verdiğiniz eğitimden çok memnun kaldım oğlumda bayağı gelişmeler oldu dil konusunda öğretmenlerimizde alanlarinda çok başarılı özellikle Sıla hanım,Büşra hanim ve Mücahit beye verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ederim.

  Nurgul KIZILYAR
  Veli

İletişime Geçelim

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara