Eryaman Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Ankara Selvi Özel Eğitim

Yalnızca dört eğitim programı üzerine uzmanlaşmış özel eğitim merkezlerimiz Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı , Dil ve Konuşma Terapisi Destek Eğitim Programları, Otizm Spektrum Destek Programı, İşitme Yetersizliği Destek Programlarına sahiptir.

M.E.B. Destekli Ücretsiz Eğitim ve Dil ve Konuşma Terapisi

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Eryaman özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi MEB destekli ücretsiz disleksi eğitimi sayesinde öğrenme bozukluğu yaşayan çocuklara hizmet veriyor. Ailelerin güven içerisinde çocuklarını dahil edebilecekleri eğitim programında dil ve konuşma terapileri alanında uzmanlar tarafından veriliyor. Eryaman’da disleksi eğitim merkezi olan kurumumuz tamamen çocuk odaklı; diğer gelişim bozukluklarından ayrı, özel öğrenme ve dil konuşma güçlüğüne yönelik hizmetler sağlıyor. Bu sayede de disleksi bozuklukları en aza indirgeniyor.

Çeşitli sebeplerden ötürü oluşan dil, konuşma ve öğrenme güçlüğünün erken yaşlarda önlenmesi büyük önem taşıyor. Eryaman özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasında çocuk odaklı olarak verdiği hizmet ile öne çıkan kurumumuz bu sorunları yaşayan çocuklara yönelik özel eğitimler sunuyor. Normal ya da üstün zekalı çocuklarda görülebilen, bir zeka sorunu olmayan ancak ortaya çıkışı için farklı nedenleri olan disleksi sorunu için terapi hizmetleri ile çocukların sorunları en aza indirgeniyor. Çağdaş eğitim ve terapi yöntemleri ile sağlanan hizmetler aileler ve çocuklar için önemli bir fırsat sağlıyor.

Ankara Eryaman Disleksi Merkezi

Eryaman özel eğitim merkezleri arasında çağdaş ve MEB destekli ücretsiz eğitim fırsatı ile öne çıkan kurumumuz öğrenme ve konuşma sorunları yaşayan çocuklara yönelik hizmet vermektedir. Disleksi olarak da bilinen özel öğrenme güçlüğü, her çocukta görülebilmektedir. En temel tanımı ile zeka açısından bir sorun olmamasına karşılık çocukların okuma yazma, kendilerini ifade etme, dinleme, sayısal becerilerde yaşıtlarına ve zekasına göre düşük performans göstermeleridir. Eryaman disleksi eğitim merkezi ise bu durumda olan çocukların sorunlarını en aza indirgemek ve günlük yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamak için özel eğitim yöntemlerini sunuyor.

Disleksinin yol açtığı durumların önüne geçmek için erken yaşlarda eğitim alınması çok önemlidir. Temel olarak disleksi türleri okuma, yazma ve analitik alanlarda olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Ancak hepsi disleksi olarak adlandırılmaktadır. Bu sorunlara yönelik önceden önlem alınmadığında çocuklar yetişkin olduklarında günlük ve akademik yaşantılarında zorluk yaşayacaktır. Bunun için de erken tanı koymak ve erken yaşlarda disleksi özel eğitim alınması önem taşır.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Eryaman disleksi özel eğitim merkezi olarak çocuklara yönelik disleksi teşhis ve terapi hizmetleri sağlıyoruz. Aileler de çocuklarında disleksi olup olmadığını daha önceden fark edebilirler. Disleksi sorunu olan çocuklarda görülen belirtiler;

 • Zayıf ya da eksik bilişsel beceriler,
 • Rakamların farklı olarak algılanması, örneğin 3 ile 8’i karıştırmak,
 • Sağ ve sol, uzak ve yakın gibi mesafe, yön tayini konusunda güçlükler yaşamak,
 • Konuşma esnasında zorluk yaşamak, harfleri doğru telaffuz etmemek, uzun kelimeleri söyleyememek,
 • Çeşitli eşyaları kullanmakta ve eşyaların ne işe yaradığını hatırlamakta güçlük yaşamak v

temel disleksi belirtileridir. Bu yüzden belirtiler takip edilmeli ve ihtiyaç görüldüğü takdirde mutlaka özel eğitim hizmetine başvurulmalı.

Disleksi zeka ile ilgili olmadığı için zekası normal, hatta üstün olan çocuklarda da disleksi görülebilir. Bu yüzden sadece zeka düzeyine bakarak veliler çocuklarında disleksi olup olmadığına yönelik karar vermemelidir. Disleksinin net bir şekilde anlaşılması için Eryaman disleksi tedavi merkezleri arasında öne çıkan kurumumuz tarafından teşhis yöntemlerinin uygulanması talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede disleksinin yol açtığı sorunlara dönük olarak önemli bir gelişme sağlanacaktır.

Disleksi için erken yaşlarda gerekli eğitimin alınmaması, ilerleyen yaşlarda bireyler için büyük sorunların oluşmasına neden olacaktır. Özellikle ilerleyen yaşlarda disleksi ve konuşma bozukluğuna yönelik olarak terapiler daha güç şekilde yapıldığından ailelerin bu sorunları yaşayan çocukları için erkenden önlem almaları büyük yardım sağlayacaktır. Ankara ücretsiz disleksi eğitimi veren kurumumuz sayesinde tüm çocukların yaşlarına ve seviyelerine uygun şekilde özel eğitim almaları mümkün hale geliyor. Farklı seviyelerde olan konuşma ve iletişim sorunlarına yönelik de sunulan dil ve konuşma terapisi sayesinde konuşma bozuklukları da ortadan kalkıyor. Konuşma bozukluğu özel eğitimi de disleksi gibi özel yöntemlere dayanarak sağlanarak, çocuklarda görülen konuşma, anlaşma ve ifade etme sorunlarının en aza indirgenmesine olanak tanıyor. Özellikle dil sorunları günlük yaşamda, kekemelik, geciken dil tepkileri, kelimeleri yanlış anlamda kullanma gibi pek çok soruna yol açtığından disleksi gibi erken yaşlarda müdahale edilmesi büyük önem taşıyor.

Disleksi Günlük Yaşamda Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Ogrenme guclugu çocuklar için gündelik ve okul yaşamında önemli sorunların yaşanmasına yol açar. Özellikle eğitim yaşamlarında, disleksi nedeniyle bazı zorluklar yaşayabilirler. Disleksi okuma hızının ve anlama becerisinin üzerinde doğrudan etkili olur. Buna göre öğrenme güçlüğü yaşamakta olan çocuklarda yaşıtlarına göre okuma hız ve anlama becerilerinde geride kalma görülür. Bu durum ise akademik yaşamları için büyük sorun oluşturur.

Diğer bir önemli sorun ise el yazılarının okunmayacak şekilde olmasıdır. Harfleri karıştırdıkları için el yazılarında önemli eksiklikler görülür. Sayısal konularda da geride kalıp özellikle dört işlem gibi analitik becerilerde geride kalmış olurlar. Okul yaşamının dışında günlük yaşamda iletişim kurmak, bir konu üzerine odaklanmak, organize olma gibi konularda yine güçlük yaşayacaklardır.

Bu sorunlar çocukların yaşamlarını hem kendi dönemlerinde hem de yetişkin olduklarında çok zorlayacağı için Ankara disleksi eğitim ve terapileri sayesinde öğrenme güçlüğünün azaltılmasına yönelik mutlaka eğitim alınması gerekmektedir.

Eryaman Dil ve Konuşma Merkezi

Ankara Eryaman çocuk dil terapisti konuşma güçlüğü çeken çocuklara özel terapi yöntemleri ile kurumumuzda hizmet sağlıyor. Bu sayede çocuklarda meydana gelen dil ve konuşma bozukluğu, iletişim bozukluğu gibi sorunların kendilerini rahatsız etmeyecek seviyeye getirilmesi mümkün oluyor. Ankara dil terapisti tarafından sunulan terapi yöntemleri özel eğitim yöntemlerine uygundur.

Dil ve konuşma bozuklukları özel eğitim kapsamına girdiği için bu sorunun giderilmesinde mutlaka uzman eğitmenler tarafından bu hizmetler verilmelidir. Eryaman dil terapisi sayesinde çocukların konuşma bozukluklarına yönelik teşhis ve takip, konuşma ve iletişim becerilerinde oluşan sorunların giderilmesine yönelik terapiler verilmektedir.

Bu yöntem ile birlikte tedavi öncesinde mevcut konuşma bozuklukları tespit edilmekte, bozukluğuna neden olan sorunlar saptanmakta ve bu duruma yönelik uygun olan terapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tedavi kapsamında bütünlüklü bir eğitim programının takip edilmesi için her çocuğun durumu önceden değerlendirilerek terapi ve tedavi işlemleri işleme alınmaktadır. Böylece çocuklarda sorunlar doğru şekilde tespit edilmekte, her çocuğa özel olarak yaklaşım sayesinde bu sorunların giderilmesi amaçlanmaktadır. Alanında uzman dil terapisti tarafından hazırlanan program kapsamında tedavi sürecindeki aşamalar çocuğun bu alandaki sorunlarının giderilmesine yönelik sunularak etkileri en aza indirgenir.

Dil ve konuşma bozukluklarının yanında öğrenme bozukluklarına yönelik de Ankara ücretsiz disleksi eğitimi veren kurumumuz, ailelerin ve bu türden sorunları yaşayan çocukların mevcut durumlarından kurtulmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Alanında uzman olan eğitmen ve terapistler tarafından sunulan çözümler, çocukların gündelik ve eğitim yaşamlarının kolaylaşmasına yardımcı oluyor.

Ankara genelinde hizmet veren kurumumuz MEB destekli olarak, sadece konuşma bozukluğu ve disleksi eğitimlerine yönelik kabul yapmaktadır. Bu yüzden başka sorunlar ile yan yana gelmeyen çocukların terapi ve tedavileri disleksi eğitim merkezimiz tarafından başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Servis, evrak takibi ve danışmanlık da yine kurumumuz tarafından ailelere ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Eryaman Otizm Merkezi

Eryaman Otizm Spektrum Bozukluğu Merkezi Atipik Otizm, Asperger Sendromu ve Çocukluk Otizmi gibi yaygın gelişimsel güçlüklere sahip çocuklarımıza özel eğitim hizmeti vermektedir. Otizmli bireylerde erken tanı (tercihen üç yaştan önce) konulması bireylerin gereksinimlerinin önceden belirlenip değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda otizm belirtileri farklı derece ve şekilde kendini göstermektedir. Otizm testi değerlendirmesi sonucunda otizm tanısı konulan her birey mutlaka özel eğitimle desteklenmelidir. Otizm tam olarak ortadan kaldırılamaz yaşam boyu özel eğitimle desteklenir. Eryaman otizm merkezlerinde otizmli çocuklara yönelik uygulanan terapi yöntemleriyle otizm belirtilerinde olumlu yönde ilerleme gözlenmiştir.

Otizmli tanısı konulan çocuklarımızı Meb destekli ücretsiz eğitim programı kapsamında dil ve konuşma güçlüğü, atipik otizm, asperger sendromu ve çocukluk otizmi gibi alanlarda yaşadıkları zorlukları anlamaya ve onları her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Otizm spektrum bozukluğu tanısı konulan çocuklarımızın okul öncesi ve okul döneminde ihtiyaçlarına yönelik bireysel eğitim programı oluşturarak çocuklarımızın iletişim becerilerini, sosyal becerilerini, öz bakım becerilerini, akademik eğitimi gibi birçok alanda desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Özel eğitime ne kadar erken başlanırsa normal gelişim gösteren çocuklara göre daha az farklılık gösterir. Otizmli çocukların akranlarıyla arasında önemli bir fark kalmamaktadır.

Eryaman Otizm merkezi Özel Eğitim Programları kapsamında aba terapi, oyun terapisi ve ergoterapi seansları düzenlenmektedir.

Aba Terapi: Otizmli çocukların istenmeyen davranışlarının azaltılmasında öncelikli olarak davranış anı, öncesi ve sonrası olayları gözlemleyerek davranışı tetikleyen durumları analiz ederek ortadan kaldırmaya veya alternatif yöntemler sunmaya yönelik seanslar düzenler. Aba terapi yönteminde uygulanan çeşitli teknikler bireye göre belirlenip uygulanmaktadır. Ankara Aba Terapi merkezimizde otizm spektrum bozukluğu alanında uzman sertifikalı psikologlar yer almaktadır.

Oyun Terapisi: Her çocuk gibi otizmli bireylerde kendine özgüdür. Otizmli çocukların kendilerini ifade etmesi, sosyal iletişimi, oyun becerileri, taklit becerileri vb. alanda gelişimi desteklenmektedir. Oyun terapisi uygulama yetkisine sahip sertifikalı psikologlarımızla seanslar yapılmaktadır.  

Ergoterapi: Otizmli bireyler dış uyaranlara karşı tepkisiz veya aşırı tepki de bulunabilirler. Özel eğitim merkezimizde ergoterapistlerimiz otizmli bireylerimizin ince ve kaba motor gelişimi, duyusal uyaranlara karşı tepki, tekrarlayan yineleyici davranışlar gibi alanlarda zorluk yaşayan çocuklarımızı destekler.

Eryaman İşitme Merkezi

Eryaman İşitme Engelliler Rehabilitasyon Merkezimiz, doğum öncesi, doğum anı veya doğum sonrası oluşan işitme kaybına bağlı konuşma ve öğrenme güçlüğü alanlarında zorluk yaşayan çocuklarımızı okul hayatına hazırlama, duygusal ve sosyal becerileri geliştirmeye ve öz bakım becerilerini kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Her özel eğitimde olduğu gibi işitme yetersizliğinde de erken tanı konulması bireylerin akranlarına yakın gelişim göstermesine destek olmaktadır. İşitme testi sonucunda tanı konulan her bireyin Ram’in oluşturduğu bireysel eğitim planını baz alınarak öğrencilere yönelik eğitim verilmektedir. İşitme kaybı tanısı konulan bireyler, Meb destekli ücretsiz eğitim programından raporlarıyla faydalanabilirler . Eğitim süreci sonunda işitme kaybı olan bireylerin gelişimini gözlemlemek için eğitsel değerlendirmeye tabi tutulur.

Okul öncesi eğitim programı işitme kayıplı çocukların gündelik hayattaki bazı temel davranışları kazandırılması ve çocukların kaynaştırma yöntemiyle akranlarıyla birlikte eğitim almalarını sağlamaktadır. Kaynaştırma yöntemiyle işitme kaybı olan çocuklar akranlarının dudaklarını okuma ve anlama ,ses eğitimi çalışmalarıyla çocuğun gelişime katkı sağlamaktadır. Tek bir duyuya bağlı kalmadan birden fazla becerinin hedeflenmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Meb tarafından uygulanan bu yöntem özel eğitim desteğiyle birlikte yürütüldüğünde bireylerin gelişiminde daha fazla ilerleme gözlenmiştir. Özel eğitim merkezimiz özel ihtiyaç sahibi çocuklarımızın her zaman yanında olmaktadır.

Eryaman İşitme Merkezimiz, dil ve konuşma güçlüğü, özel öğrenme güçlüğü, oyun terapi ve ergoterapi alanlarında hizmet vermektedir.  Alanında uzman eğitim kadrosuyla odyologlar, Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri, ergoterapistler, çocuk psikologları, uzman öğreticiler yer almaktadır.

Odyologlarımız işitme yetersizliği olan çocuklarımıza işitme cihazı ve dil kazanımı alanında eğitim vermektedir. İşitme yetersizliğine sahip olan çocukların ailelerinin nasıl davranması gerektiği, neler yapabileceği yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Dil kazanımı alanında oldukça büyük bir öneme sahip dil ve konuşma terapistlerimizde seanslar düzenlemektedir. Dil ve konuşma terapisti her özel eğitim merkezinde yoktur. Özel eğitim merkezimizde Hacettepe mezunu dil ve konuşma terapistleri çalışmaktadır.

Eryaman İşitme Merkezimizde, İşitme Engelli bireylerimizin sınıf ortamının bireye uygun hale getirilmesine, sınıfların yalıtımına, uygun materyallerin kullanımına ve bireylerin işitme cihazı kullanmasına dikkat edilmektedir. Ankara Meb destekli ücretsiz eğitim sayesinde işitme kaybı sonrası yaşanılan zorlukları Eryaman İşitme merkezimize başvurarak çözülmesini sağlayabilirsiniz. Özel işitme eğitim programıyla  oyun terapisi, ergoterapi alanlarında uzman kadrosuyla merkezimiz sizlere yardımcı olmaktadır.

Google Kayıtlı Veli Yorumlarımız

Çocuklarımız Kendini Geliştirebilsin Diye Canla Başla Çalışırız
 • Pandeminden kaynaklı hiç bir kuruma göndermek istemiyordum kızımı, şuan selvi özel eğitimdeyim, kurumun çok temiz ve hijjenik oluşu, bütün pamdemi kurallarına uygun şekilde hareket edilişi beni çok memnun etti, ilgi ve alakanızdan çok memnun kaldım. 🙏

  Ferdi Zöngür
  Veli
 • Çok memnun kaldım, bir çok okul değiştirdim lakin burası muntazam ve çalışanlar çok kaliteli, güler yüzlü samimi. Gözüm arkada kalmıyor 👌🏻

  Hatice Kübra Bal
  Veli
 • Verdiğiniz eğitimden çok memnun kaldım oğlumda bayağı gelişmeler oldu dil konusunda öğretmenlerimizde alanlarinda çok başarılı özellikle Sıla hanım,Büşra hanim ve Mücahit beye verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ederim.

  Nurgul KIZILYAR
  Veli

M.E.B destekli ya da ücretli plan ile hizmet veriyoruz.

M.E.B. Destekli
Ücretli Plan

Özel Öğrenme Güçlüğü

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

Ücretsiz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artükilasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

Ücretsiz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

Ücretsiz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu

Hemen Ara

Özel Öğrenme Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Disleksi
 • Diskalkuli
 • Disgrafi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Dil ve Konuşma Güçlüğü

İletişim Kurunuz

 • Geç Konuşma
 • Ses Bozukluğu
 • Kekemelik
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

Otizm Spektrum Bozukluğu

İletişim Kurunuz

 • Atipik Otizm
 • Çocukluk Otizmi
 • Asperger Sendromu
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

İşitme Yetersizliği

İletişim Kurun

 • Özel Öğrenme Güçlüğü
 • Dil ve Konuşma Güçlüğü
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma
 • Artikülasyon Bozukluğu
 • Duyu Bütünleme
 • Ergoterapi
 • Oyun Terapisi

Hemen Ara

İletişime Geçelim

Ücretsiz değerlendirme ve servis talep edibilir, uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, karşılaştığınız problemleriniz için bizi arayabilirsiniz.

Hemen Ara