Çocuklarımızın yazma ile ilgili yaşadığı mücadeleyi izlemek zor olsa da, onların ince motor becerilerine, parmak tutuşlarına, özgüvenlerine ve yazma becerilerine yardımcı olmak için yapabileceğimiz bazı disgrafi etkinlikleri var. Disgrafi etkinlikleri, düzenli olarak uygulandığında çocukların yazma becerilerini geliştirmekte önemli bir fark yaratacaktır.

Dikte Çalışması

Disgrafi etkinliklerinden ilki olan dikte çalışmaları çocuklar için eğlenceli olabilir! Hem el yazısını, hem de kelime çözme becerisini geliştirmek için harika bir etkinliktir. Bir harfi yüksek sesle okuyarak başlayabilir ve çocuğa ilk harfini yazmasını sağlayabilirsiniz. Ardından eğlenceli kelimeleri heceleyerek dikte çalışmasına devam edin. Bunda ustalaştıklarında, not alma alıştırmaları ile onları deneyin. Harika bir dikte çalışması, çocuğun dikte ettiğiniz kelimelerden liste oluşturabilmesidir. Ziyaret etmek istediğiniz yerler, oynamak istediğiniz oyunlar, izlemek istediğiniz filmler hakkında bir liste olabilir. Listenin ne ile ilgili olduğu önemli değildir, asıl önemli olan çocuğun sizin söylediğiniz gibi liste yapabilmesidir.

Oyun Hamuru Etkinliği

El yazısı söz konusu olduğunda el göz koordinasyonu ve el ve parmak kas gücü çok önemlidir. Disgrafisi olan çocuk için, ince motor becerilerinin üzerinde çalışılması ve parmaklarındaki gücün geliştirilmesi gerekecektir. Oyun hamuru ile günde sadece 30 dakika oynamak bile el bilek kas gücünü hem de el becerisini artıracaktır. Parmaklarındaki kaslar güçlendikçe kalem tutmak daha kolay hale gelecektir. İyi bir oyun hamuru etkinliği, hamuru silindir gibi yuvarlayıp ve bu parçalardan harf yapma alıştırması yapmaktır. Bu, harflerin şekillerini pekiştirebileceği için özellikle okul öncesi çocuklar için yararlıdır.

Kalem ve Kağıt Oyunu

Kağıt üzerindeki labirentleri tamamlamak için gereken ince motor kontrolü tüm çocuklar için kolay olmuyor. Bu eğlenceli etkinlik, kontrol, güç ve ince motor becerileri için harika bir uygulamadır. Labirentin sonuna ulaşmak için çocukların koordinasyonlarını zorlamaya çalışacakları labirent çizgilerinin içinde kalemlerini kaldırmadan tutmaları gerekir.

Bellek Egzersizi

Çocuğun eğlenceli bulabileceği bir konuyla ilgili ona soru sorun. Konuyla ilgili kısa bir paragraf oluşturmaları için onlara beş dakika verin. Örneğin: Kapınızın önüne üzerinde isminin yazılı olduğu dev bir kutu kargolandığını hayal et, içinde ne olabilir ve onu açarsan ne olacak? Stres veya baskı olmadan oyun mümkün olduğunca çok mizah katılarak tamamlanmalıdır.

Hafıza Oyunları

Disgrafinin sadece yazmayı etkilemediğini hatırlamak önemlidir. Aslında yeni kelimeler öğrenirken çalışma belleğindeki yeni sözcüklerin depolanma sürecini bozulur ve hafızayı geliştirmenin iyi bir yolu oyunlardır. Disgrafi etkinlikleri sayesinde çocuk sıkılmış gibi hissetmeyecek, ancak en temel gelişimsel becerisi olan hafıza becerisini geliştirecektir. İyi hafıza oyunları şunları içerir:

  • Bir harf söyleyerek, yazmadan önce 20 saniye çocuğun verilen harfi düşünmesini ve gözünde canlanmasını sağlayın.
  • Çocuğa ezberleyip tekrar hatırlayabilmesi için kısa bir hayvan listesi verin. Listeyi geriye doğru tekrar etmesini isteyin. Üç hayvanla başlayın ve geliştikçe daha fazlasını ekleyin. Çocuğun ezberlemesi gereken şeyleri gözünüzde canlandırarak hafızasını geliştirmenin yollarını bulmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Kalemlerle oynanabilecek bir diğer hafıza oyunu ise çocuğa farklı renkteki kalemleri sırasıyla göstererek oyun başında belirlediğiniz iki renkteki kalemden birini ona gösterdiğinizde bir çetele çizelgesi üzerine kalem rengini kaydetmesini istemektir. 2’den fazla renkte kalemler göstereceğiniz için yalnızca belirttiğiniz renkteki kalemleri çeteleye çizmesini istemelisiniz. Mavi Kalem 1, Kırmızı Kalem 1, K. Kalem 2 K. Kalem 3, M. Kalem 2, M. Kalem 3 gibi. Çalışma iyileştikçe üçüncü bir renk eklemesini isteyin.
  • Oyun mutfağında oyuncaklarla basit bir yemek pişirin, çocuktan yemek malzemelerini sırayla ezberlemesini isteyin, ancak kısaltmalar kullanmasını sağlayın. Bu, hafızalarını geliştirmek için başka bir teknik sağlayacaktır. Örneğin, SBDYB (Soğan, Biber, Domates, Yumurta ve Baharatlar). Bunun gibi eğlenceli etkinlikler, çocukların sınıfta çok adımlı talimatları hatırlamalarına yardımcı olabilir. Çocuklar bu oyun listesine bayılacaklar ve eğer etkinlikler evde aile ile tekrarlanırsa mükemmel olacaktır.

Yorum Yap

Hemen Ara